Na II. kole Viessmann pohára v biatlone bojovali nielen pretekári, ale aj rozhodcovia z ŠK SKI Ružomberok

Počas víkendu 11.-12.2.2023 sa v Osrblí konalo II. kolo Viessmann pohára v biatlone pre kategórie žiactva. Už tradičné miesto v biatlonovom kalendári, tento krát neostalo dlžné svojej povesti. Výdatná snehová nádielka a nočné mrazy pod mínus desať stupňov zabezpečili ideálne podmienky na tratiach pre všetkých pretekárov. Z tímu ŠK SKI Ružomberok sa postavilo na štart spolu trinásť pretekárov, ktorí si zmerali sily v sobotných rýchlostných pretekoch so svojimi rovesníkmi a v nedeľu boli pripravené atraktívne preteky s hromadným štartom. Pre niektorých pretekárov z ŠK SKI Ružomberok to boli prvé preteky v prebiehajúcej zimnej sezóne, keďže začiatok zimy bol sprevádzaný nedostatkom snehu a následne nás trápila chrípková epidémia. Po výraznom januárovom oteplení prišlo výdatné sneženie aj pod Lúčny hríb v Liptovskej Štiavnici, kde sa ŠK SKI Ružomberok stará a upravuje trate pre bežkárov, kde panujú aj v súčasnosti výborné podmienky na tréning pre bežcov na lyžiach.

V sobotu sa na trať rýchlostných pretekov postavili v kategórii „Prípravka“ Artur Keyzlar, Jakub Palguta, Diana Muchaničová, Stela Milanová, Mia Tkáčiková, Katarína Šidová, Marianna Šidová, ktorí ukázali bojovnosť na trati. V kategórii „Žiaci A“ sa na trať vydali Damián Frič, Maroš Glemba, Adam Hromada a Dominika Jaroščáková pre ktorých to bola premiéra v pretekoch na bežkách v ich kariére. Podľa pravidiel SZB kategórie „Prípravky“ a „Žiakov A“ nestrieľajú a svoju trať dlhú 0,5km resp. 2km bežia klasickou technikou bez streľby. Na druhý deň prípravka pretekala znovu v rýchlostných pretekoch, kde nás svojim výkonom prekvapil Artur Keyzlar, ktorý si vybojoval malé pódium a skončil na šiestom mieste. Obsadenie sme mali aj v kategórii „Žiaci B“, kde naši najskúsenejší pretekári Matúš Plaskúr a Dávid Palguta zažili premiérovo chuť pretekov v zimnom biatlone, kde zabojovali na bežkách a čakala ich dva krát streľba zo vzduchovky v polohe ležmo. Doteraz obaja pretekári zbierali skúsenosti v letnom biatlone, kde zaznamenali v sezóne 2022 veľa pekných výsledkov. Obaja nás potešili svojimi výkonmi, keď sa Matúš Plaskúr v sobotu dostal na malé pódium a v rýchlostných pretekov na trati dlhej 3km si vybojoval šieste miesto. Dávid Palguta sa pridal k Matúšovi a v nedeľu v pretekoch s hromadným štartom na trati dlhej 3km sa tak isto dostal svojim výkonom na šieste miesto. Kategórie „Žiaci B“ bežia svoje trate voľnou technikou. Všetkým pretekárom gratulujeme ku skvelým výkonom.

Premiérovo sa v Osrblí konal Slovenský pohár pod hlavičkou ŠK SKI Ružomberok v spolupráci s KB Čierny Balog, Fan team Banská Bystrica a ŠKP Martin, keď sa nepodarilo na tieto preteky zabezpečiť organizátora v riadnom termíne a hrozilo, že sa plánované preteky neuskutočnia. Veľké nasadenie ukázali rozhodcovia z ŠK SKI RK, ktorí sú zložení z radov rodičov pretekárov. Niektorí z nich už mali skúsenosti z rozhodovaním a organizovaním Slovenského pohára v letnom biatlone, ktorý organizoval klub ŠK SKI Ružomberok v rokoch 2021 a 2022 pod lúčnym hríbom v Liptovskej Štiavnici. Všetci zúčastnení rodičia sa zapojili do organizácie, alebo pomáhali v rámci zabezpečenia servisu pre pretekárov. Týmto patrí všetkým rodičom veľké poďakovanie. Do budúcna rastie v „Športovom klube bežeckého lyžovania a biatlonu Ružomberok“ silný tím nielen z radu pretekárov, ale aj z radu rozhodcov, ktorí sú neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou každých pretekov v biatlone. (Poznámka: Na zabezpečenie pretekov v biatlone je potrebných približne 70-80 ľudí z radu organizátorov a rozhodcov.)

Viac fotiek nájdete na FB ŠK SKI Ružomberok.

Artur Keyzlar, rýchlostné preteky, 6. miesto
Matúš Plaskúr, rýchlostné preteky, 6. miesto
Dávid Palguta, preteky s hromadným štartom, 6. miesto
Tím ŠK SKI Ružomberok, v pozadí strelnica v Národnom Biatlonovom Centre v Osrblí

Tagy :

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najnovšie príspevky